+Dodaj wpis
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Co zrobić ze zużytym sprzętem?

Katarzyna 23.06.2021

Jaka kara grozi za wyrzucenie zużytego sprzętu do kubła na śmieci?

Obowiązkowa segregacja śmieci zmusza nas do radzenia sobie z trudnymi odpadami. Nie można wyrzucić sobie tak po prostu zepsutą suszarkę do włosów do kosza, czy mikrofalówkę. Poznaj możliwości, co zrobić ze zużytym sprzętem. Dzięki temu unikniesz dotkliwych kar finansowych za nieprzestrzeganie przepisów i przyczynisz się do zrównoważonego rozwoju środowiska. 

Jeden wyrzucony smartfon może skazić nawet 1m3 gleby i aż 400 litrów wody. Za nieodpowiednie zutylizowanie sprzętu elektronicznego, np. wyrzucenie zużytego żelazka do kubła na śmieci grozi karą grzywny do 5 000 złotych. Skup złomu nie gwarantuje właściwego postępowania z odpadami. Natomiast niektóre substancje, które przedostają się do gleby, mogą nawet powodować bezpłodność. 

W Polsce w ten sposób przetwarzane jest zaledwie 15-20% zużytego sprzętu chłodniczego. Reszta demontowana jest w wątpliwych warunkach i przy użyciu prymitywnych narzędzi. Szara strefa obejmuje 40-60% rynku, czego konsekwencje są okropne. 

Co zrobić ze zużytym sprzętem

Dostępne na rynku świetlówki zawierają trującą rtęć, natomiast w lodówkach i chłodziarkach znajdują się znaczne ilości niebezpiecznych gazów (w piankach izolacyjnych i obwodach chłodzących). Niekontrolowane uwalnianie tych toksycznych substancji zanieczyszcza środowisko. Wystarczy wspomnieć, że nieprawidłowe przetworzenie jednej zużytej lodówki ma takie same konsekwencje dla środowiska, jak przejechanie samochodem 10 tys. km.

Według UOKiK każdy market zaopatrujący się w sprzęty AGD i RTV o powierzchni co najmniej 400 m2 jest zmuszony przyjmować wszystkie zużyte sprzęty od klientów pod warunkiem wymiarów nieprzekraczających 25 cm. Nie ma zmiłuj się! Masz uszkodzoną suszarkę do włosów – możesz zostawić ją w markecie.  

Ciekawym rozwiązaniem jest giełda odpadów wartościowych. Niestety dedykowana w większości przypadków dla firm. Opiera się na systemie, który wspomaga zagospodarować odpady. Dla zainteresowanych pozwala uzyskać gotowy surowiec do ponownego wykorzystania, a dla zbywającego dodatkowy przychód ze sprzedaży. Wymiana informacji między przedsiębiorstwami poszerza sieć kontaktów o nowych partnerów biznesowych. Wprowadzenie cyrkularnej gospodarki jest pozytywne dla wielu przedsiębiorstw i wzmacnia pozytywny wizerunek firmy. 

Kiedy opłaca się naprawiać sprzęty?

Jeśli naprawa nie przekracza 30% wartości sprzętu. Tak się przyjęło przez wielu serwisantów i złotych rączek. Trudniejsza w naprawie jest elektronika i nie zawsze możliwa ze względu na wiele elementów zespolonych ze sobą. Na szczęście większość sprzętów (pralki, zmywarki do naczyń, lodówki, odkurzacze, ekspresy do kawy) można naprawić i korzystać przez wiele lat. Według Eurobarometru ponad 75% obywateli Unii Europejskiej wolałoby naprawiać swoje urządzenia niż kupować nowy sprzęt, a 79% uważa, że producenci powinni być zobowiązani do ułatwienia naprawy urządzeń cyfrowych lub wymiany ich poszczególnych części. Dlatego jest nadzieja, że coraz więcej osób podejmuje się naprawy zepsutego sprzętu i nie chce rozstawać się z nim. 

Jak pozbyć się zużytego sprzętu?

  • kupując nowy sprzęt w markecie, sprzedawca jest zobowiązany do przyjęcia starego 
  • oddać do punktu zbiórki
  • wystawić na portalach ogłoszeniowych
  • sprzedać na części
  • naprawić i oddać potrzebującym
  • zagospodarować np. z pralki można zrobić grilla na działkę.

Pomyśl zanim wyrzucisz!

Ostatnio dodane
5 2 oceny
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x