+Dodaj wpis
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Naprawiaj nie wyrzucaj – lider gospodarki obiegu zamkniętego 2020

Kiedy powstała inicjatywa Naprawiaj, nie wyrzucaj oraz co to jest Applia

Nasza inicjatywa “naprawiaj nie wyrzucaj” powstała niedawno, bo w 2019, ale już dawno była wpisana na stałe w DNA marki North. Głównym celem jest pokazywanie osób, którym udało się naprawić domowe urządzenia na własny rachunek. Dzięki naszej platformie edukacyjno – sprzedażowej north.pl umożliwiamy konsumentom zakup części zamiennych do urządzeń AGD i RTV. To pozwala reaktywować zepsute sprzęty porzucone w kąt i dać im drugie życie. Nie bez powodu nazwaliśmy inicjatywę – “Naprawiaj nie wyrzucaj”, ponieważ nie jest to chwilowa akcja, lecz trend. Zdajemy sobie sprawę jaką rolę dla środowiska odgrywamy i ile jesteśmy w stanie osiągnąć. Problem elektrośmieci dotyka każdego. Ostatnie lata pokazują, że kupujemy na potęgę nowe smartfony (średnio co 2 lata), telewizory oraz sprzęt AGD.

W zeszłym roku Applia (związek pracodawców AGD) odnotowała rekordowe wzrosty produkcji sprzętu AGD na poziomie 30 mln egzemplarzy. Oczywiście nie wszystko jest sprzedawane na rynek polski. Część urządzeń trafia za granicę do partnerskich sklepów. Jednak ta skala pokazuje, jak dużo zaczęliśmy korzystać z domowych sprzętów. Na pewno pandemia wymusiła na nas pewne zachowania łącznie z krajowymi obostrzeniami, więc więcej czasu spędzamy w domach. Pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka chodzą praktycznie 24h na dobę. Prędzej, czy później coś zaczyna się psuć. Zamiast kupować nowe, można spróbować naprawić stary sprzęt. Oczywiście słowo “stary” to pojęcie względne, ponieważ czasami są to 5 – letnie pralki, 2 – letnie odkurzacze. Szkoda, żeby te wszystkie urządzenia trafiły na wysypisko, jeśli są naprawialne i części zamienne są dostępne.

Wysypisko śmieci ze zużytym sprzętem AGD w miejscowości Debrzno w powiecie Człuchowskim

Dzięki naszej inicjatywie udało się w zeszłym roku uratować 15,5 tysiąca ton urządzeń AGD. Staramy się trafić do jak największej rzeszy odbiorców i uświadamiać, że da się naprawiać. Wiele usterek jest prostych do zdiagnozowania i nie potrzeba pomocy specjalistów. Udowadniamy każdego dnia, że możemy zmienić obieg produktu w gospodarce. To wyróżnienie przez Stena Recycling w konkursie Stena Circular Economy Award upewnia nas, że idziemy w dobrym kierunku. Nasze wdrożone praktyki GOZ są godne naśladowania i pomagają uratować zepsuty sprzęt. Nie tylko przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego, ale dzięki zamkniętemu obiegowi nic się nie marnuje. Zachęcamy wszystkich do naprawiania sprzętu, ponieważ wiele pozytywnych korzyści z tego tytułu możemy osiągnąć. Przede wszystkim:

  • satysfakcja
  • zaoszczędzony domowy budżet
  • dobry przykład dla młodszego pokolenia
  • szacunek do rzeczy w naszym domu
  • ograniczenie konsumpcjonizmu
  • pomoc bliskim w sąsiedztwie
Ostatnio dodane
5 1 oceń
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x