+Dodaj wpis
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
Naprawiaj, nie wyrzucaj > Instrukcje krok po kroku > Instrukcje krok po kroku - naprawa pralki > Electrolux > Pralka Electrolux EWS11064SDU nie odpompowała wody, a pompa buczała

Pralka Electrolux EWS11064SDU nie odpompowała wody, a pompa buczała

szlagmnietrafi 13.06.2024

Instrukcja krok po kroku z wymiany silnika pompy odpływowej w pralce

Ostatnio napotkałam problem z moją pralką Electrolux EWS11064SDU – urządzenie przestało odpompowywać wodę, a pompa zaczęła buczeć. Po przeprowadzeniu kilku diagnostycznych kroków, takich jak sprawdzenie filtra oraz węża odpływowego, zorientowałam się, że problem tkwi w silniku pompy odpływowej. Postanowiłam samodzielnie wymienić ten element.

Zaczęłam od odłączenia zasilania i zakręcenia dopływu wody. Następnie spuściłam wodę z pralki, powoli odkręcając filtr i zbierając wodę do naczynia. Po upewnieniu się, że filtr i wąż odpływowy nie są zapchane, przystąpiłam do demontażu pompy. Odkręciłam wkręty, odłączyłam węże oraz odpięłam wtyczki zasilające.

Po wyjęciu pompy z filtrem, rozdzieliłam te dwie części poprzez przekręcenie i odblokowanie zatrzasków. Zainstalowałam nową pompę, zamocowałam ją w obudowie filtra i podłączyłam wszystko na swoje miejsce. Na koniec przeprowadziłam test działania, nalewając wodę i uruchamiając program, aby sprawdzić, czy naprawa się powiodła.

Mam nadzieję, że poniższa instrukcja krok po kroku pomoże również innym w samodzielnej wymianie.

Trudność naprawy
difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key Łatwa
Czas naprawy

powyżej 1h

Naprawione

Pralka ładowana od przodu Electrolux EWS11064SDU

1.

Odłączyłam wtyczkę z gniazda i zakręciłam dopływ wody. Odkręcając powoli filtr (prawy dół pralki) spuściłam wodę – wylewałam ją porcjami na niską blachę piekarnikową z podniesionymi rantami, bo inne naczynie nie zmieściło się pod otworem z filtrem. Po spuszczeniu wody i wyjęciu filtra okazało się, że jest czysty, czyli to nie zapchany filtr stanowił problem.

2.

Położyłam pralkę na boku (lewym, patrząc od frontu pralki) i od spodu dotarłam do czarnego węża łączącego bęben z filtrem. Jest przymocowany z obu stron obejmami – jedna na wkrętak krzyżowy, druga na płaski. Ostrożnie zdjęłam wąż, żeby nie zalać wnętrza pralki pozostałościami wody i sprawdziłam, że nie jest zapchany. Jest w nim tylko kulka fabryczna, która zapewne do czegoś służy, ale nie spowodowała tej awarii. Ponieważ oba podejrzane miejsca nie były zapchane, trzeba było kupić nową pompę.

3.

Żeby zdemontować pompę z filtrem trzeba odkręcić 3 wkręty od frontu pralki (zdejmując uprzednio klapkę maskującą – wystarczy podważyć wkrętakiem płaskim). Wewnątrz pralki trzeba odłączyć od filtra czarny wąż z bębna do filtra i szary wąż z filtra do kanalizacji. Szary wąż jest przymocowany obejmą, której końcówki trzeba ścisnąć kombinerkami, żeby ją poluźnić i przesunąć nieco w dół, żeby nie blokowała odłączenia węża. Z pompy trzeba też odpiąć dwie wtyczki zasilające – zaznaczyłam sobie jedną z nich mazakiem, żeby wiedzieć, jak podłączyć je do nowej pompy. Zrobiłam też zdjęcie, żeby nie pomylić (jedno gniazdko ma oznaczenie N, drugie L)

4.

Po wyjęciu pompy z filtrem trzeba je było rozdzielić. Nie są do siebie przykręcone, tylko przymocowane na zatrzaski. Żeby je rozłączyć, trzeba przekręcić te dwie części względem siebie odsuwając przy tym małą plastikową blokadę w jednym miejscu.

5.

Po włożeniu i zamocowaniu na zatrzaski nowej pompy w obudowie filtra, należy umieścić wszystko w miejscu, z którego to zostało wyjęte. Podpiąć wtyczki zasilające do właściwych gniazd (N lub L), podłączyć wąż czarny i szary, przykręcić 3 wkręty od frontu pralki, postawić ją na nóżkach i zrobić próbę działania. W tym celu należy wlać ok. 2 litry wody do pojemnika na detergenty, poczekać, aż spłynie na dół pralki i uruchomić jakiś program prania albo płukania. Na początku programu pompa powinna wypompować wodę znajdującą się w pralce i wtedy będzie jasne, że naprawa się powiodła 🙂

Ostatnio dodane
5 1 oceń
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x