Instrukcja krok po kroku

Wymiana filtra odprowadzającego wodę w pralce LG – instrukcja krok po kroku – przykład na modelu F10B8ND

Szymon | 26.08.2022 Strona główna » Instrukcje krok po kroku » Instrukcja krok po kroku » Wymiana filtra odprowadzającego wodę w pralce LG – instrukcja krok po kroku – przykład na modelu F10B8ND
Wymiana filtra odprowadzającego wodę w pralce LG – instrukcja krok po kroku – przykład na modelu F10B8ND

Pralka nie odprowadzała wody – uszkodził się filtr – instruktaż wymiany filtra w pralce

Moja pralka przestała odprowadzać wodę. Postanowiłem ją samodzielnie naprawić i podzielić się z innymi, by każdy mógł samodzielnie dokonać takiej naprawy. Przesyłam pełny instruktaż krok po kroku z wymiany filtra w pralce LG. Instruktaż jest połączony ze zdjęciami.

Udostępnij:

1Przygotuj sobie narzędzia typu: śrubokręty, wkrętarka z różnymi końcówkami, szczypce, klucz nastawny „żabka”; opcjonalnie klucz francuski.

2Odłącz zasilanie, zamknij zawór wody, zamknij drzwi od bębna pralki.

Odłączenie urządzenia od zasilania

3Otwórz klapkę, gdzie znajduje się filtr – dolny prawy róg pralki a następnie wyjmij czarny wężyk, podłóż jakieś naczynie, otwórz wężyk i spuść resztę wody z filtra (rys. 1).

3. Otwórz klapkę, gdzie znajduje się filtr – dolny prawy róg pralki a następnie wyjmij czarny wężyk, podłóż jakieś naczynie, otwórz wężyk i spuść resztę wody z filtra (rys. 1).

4Otwórz, przekręcając w lewą stronę, okrągłą (u mnie czarna) pokrywę filtra – uwaga może wylecieć jeszcze woda.

5Odkręć śrubę z prawej strony okrągłej pokrywy filtra (rys. 1).

5. Odkręć śrubę z prawej strony okrągłej pokrywy filtra (rys. 1).

6Pociągnij do siebie dolną część frontu pralki aby ją wyjąć (rys. 2).

6. Pociągnij do siebie dolną część frontu pralki aby ją wyjąć (rys. 2).

7Z tyłu pralki odkręć dwie śruby w jej górnej części, które trzymają blat pralki (rys. 3).

7. Z tyłu pralki odkręć dwie śruby w jej górnej części, które trzymają blat pralki (rys. 3).

8Popchnij blat pralki do tyłu, a następnie go zdemontuj pociągając do góry (rys. 4).

8. Popchnij blat pralki do tyłu, a następnie go zdemontuj pociągając do góry (rys. 4).

9Otwórz szufladę na proszek i płyn żeby go wyjąć – naciśnij niebieski element do wlewania płynu, żeby wyjąć szufladę (rys. 5).

9. Otwórz szufladę na proszek i płyn żeby go wyjąć – naciśnij niebieski element do wlewania płynu, żeby wyjąć szufladę (rys. 5).

10Po wyjęciu szuflady ukażą się dwie śruby, odkręć je (rys. 6).

10. Po wyjęciu szuflady ukażą się dwie śruby, odkręć je (rys. 6).

11Z panelu sterowania pralką możesz odłączyć kable, jednak nie jest to konieczne (rys. 7a)

11. Z panelu sterowania pralką możesz odłączyć kable, jednak nie jest to konieczne (rys. 7a)

12Następnie wyjmij do siebie panel pamiętając, że trzymają go plastikowe zatrzaski (rys. 7) – można wcisnąć je płaskim śrubokrętem ale trzeba uważać by ich nie złamać.

12. Następnie wyjmij do siebie panel pamiętając, że trzymają go plastikowe zatrzaski (rys. 7) – można wcisnąć je płaskim śrubokrętem ale trzeba uważać by ich nie złamać.

13Otwórz bęben pralki i odkręcić 6 śrub (rys. 8). Delikatnie zdejmij szarą obręcz. Pamiętaj o szklanym kloszu by nie spadł na ziemię i się nie potłukł.

13. Otwórz bęben pralki i odkręcić 6 śrub (rys. 8). Delikatnie zdejmij szarą obręcz. Pamiętaj o szklanym kloszu by nie spadł na ziemię i się nie potłukł.

14Po zdjęciu obręczy i klosza zdemontuj resztę drzwi bębna z zawiasów (rys. 9).

14. Po zdjęciu obręczy i klosza zdemontuj resztę drzwi bębna z zawiasów (rys. 9).

15Demontaż kołnierza odbywa się przez zdjęcie metalowej obejmy – prawdopodobnie na dole gumowego kołnierza znajdują się dwa niewielkie oczka w obejmie – złap jedno z nich szczypcami i delikatnie pociągaj w dół, aż możliwe będzie ściągnięcie metalowego elementu. (rys. 10).

15. Demontaż kołnierza odbywa się przez zdjęcie metalowej obejmy – prawdopodobnie na dole gumowego kołnierza znajdują się dwa niewielkie oczka w obejmie – złap jedno z nich szczypcami i delikatnie pociągaj w dół, aż możliwe będzie ściągnięcie metalowego elementu. (rys. 10).

16Po zdjęciu obejmy złap kołnierz i zdemontuj go z frontu pralki wpychając do środka bębna (rys. 11).

16. Po zdjęciu obejmy złap kołnierz i zdemontuj go z frontu pralki wpychając do środka bębna (rys. 11).

17Następnie przechodzimy do demontażu frontu pralki przez odkręcenie śrub – pierwsze dwie znajdują się w dolnej prawej części pralki, nad filtrem (rys. 12)

17. Następnie przechodzimy do demontażu frontu pralki przez odkręcenie śrub – pierwsze dwie znajdują się w dolnej prawej części pralki, nad filtrem (rys. 12)

18Kolejna śruba jest po przeciwnej stronie (lewa, dolna część) (rys. 13)

18. kolejna śruba jest po przeciwnej stronie (lewa, dolna część) (rys. 13)

19Kolejna w górnej prawej, pod panelem sterowania (rys. 14)

19. kolejna w górnej prawej, pod panelem sterowania (rys. 14)

20I górnej lewej części pralki, pod szufladą na detergenty (rys. 15). Uwaga jeszcze nie zdejmujemy odkręconego frontu!

20. I górnej lewej części pralki, pod szufladą na detergenty (rys. 15). Uwaga jeszcze nie zdejmujemy odkręconego frontu!

21W miejscu gdzie znajduje się zamek drzwi bębna odkręcamy kolejne dwie śruby (rys. 16) i delikatnie demontujemy front pralki ponieważ jest on jeszcze połączony kablami zasilającymi zamek drzwi bębna.

21. W miejscu gdzie znajduje się zamek drzwi bębna odkręcamy kolejne dwie śruby (rys. 16) i delikatnie demontujemy front pralki ponieważ jest on jeszcze połączony kablami zasilającymi zamek drzwi bębna.

22Po zdemontowaniu frontu w jego wewnętrznej (tylnej) części znajduje się zamek z kablami zasilającymi, który musimy zdemontować (rys. 17) – już wcześniej go odkręciliśmy

22. Po zdemontowaniu frontu w jego wewnętrznej (tylnej) części znajduje się zamek z kablami zasilającymi, który musimy zdemontować (rys. 17) – już wcześniej go odkręciliśmy

23Wypychamy/pociągamy zamek (rys. 18).

23. Wypychamy/pociągamy zamek (rys. 18).

24Front pralki demontujemy poprzez lekkie uniesienie go do góry a później do siebie (rys. 19).

24. Front pralki demontujemy poprzez lekkie uniesienie go do góry a później do siebie (rys. 19).

25W dolnym prawym rogu widzimy już dobrze odsłonięty filtr odprowadzający wodę z dwiema rurami: ciemną - doprowadzającą wodę z lewej strony filtra (rys. 20)

25. W dolnym prawym rogu widzimy już dobrze odsłonięty filtr odprowadzający wodę z dwiema rurami: ciemną - doprowadzającą wodę z lewej strony filtra (rys. 20)

26I rurkę jasną – odprowadzającą, z prawej strony (rys. 21).

26. I rurkę jasną – odprowadzającą, z prawej strony (rys. 21).

27Zdejmujemy metalowe obejmy z wykorzystaniem np. klucza nastawnego “żabki” (rys. 22)

27. Zdejmujemy metalowe obejmy z wykorzystaniem np. klucza nastawnego “żabki” (rys. 22)

28Uwaga – dobrze jest coś podłożyć pod pralkę ponieważ jest duże ryzyko, że w rurach znajduje się jeszcze woda (rys. 23).

28. Uwaga – dobrze jest coś podłożyć pod pralkę ponieważ jest duże ryzyko, że w rurach znajduje się jeszcze woda (rys. 23).

29Następnie z przodu pralki gdzie jest filtr odkręcamy trzy śruby (rys. 24).

29. Następnie z przodu pralki gdzie jest filtr odkręcamy trzy śruby (rys. 24).

30Przechodzimy do demontażu filtra. Z tyłu filtra znajdują się dwa kable zasilające – należy je od niego odłączyć, pamiętając jak były podłączone! (rys. 25).

30. Przechodzimy do demontażu filtra. Z tyłu filtra znajdują się dwa kable zasilające – należy je od niego odłączyć, pamiętając jak były podłączone! (rys. 25).

31Nasza pralka przed montażem nowego filtra i jej złożeniem wygląda jak na rysunku 26.

31. Nasza pralka LG F10B8ND przed montażem nowego filtra i jej złożeniem wygląda jak na rysunku 26

32Następnie wkładamy nowy filtr – podłączamy kable zasilające tak samo jak były przypięte wcześniej wkładamy filtr na swoje miejsce – podłączamy rury i nakładamy obejmy – przykręcamy filtr dwoma śrubami (podpunkt 22).

33Zanim przejdziemy do dalszego etapu składania pralki warto sprawdzić czy będzie ona pracować prawidłowo, dlatego dobrze złożyć panel sterowania (jeśli wcześniej odłączyliśmy kable, jeśli nie to ten krok pomijamy), podłączyć wodę i zasilanie, a następnie ustawić program płukania bez wirowania lub jakikolwiek. Dobrze być przygotowanym na ewentualne złe złożenie i wyciek wody – raczej mało prawdopodobne. Jeśli obejmy rur doprowadzających i odprowadzających wodę do i z filtra zostały zamontowane w taki sam sposób jak były oryginalnie to powinno wszystko być ok. Jeśli pralka przeprowadziła cały program prawidłowo przechodzimy do jej odłączenia od zasilania i montażu pozostałych elementów.

34Montujemy zamek, przedni front (pamiętamy by wsadzić go w odwrotnej kolejności jak demontowaliśmy: dopychamy, pociągamy w dół (rys. 27)

34. Montujemy zamek, przedni front (pamiętamy by wsadzić go w odwrotnej kolejności jak demontowaliśmy: dopychamy, pociągamy w dół (rys. 27)

35Wyciągamy z bębna kołnierz i go montujemy, zakładamy metalową obejmę – przystępujemy do montażu drzwi (rysunki od 28 do 32)

35. Wyciągamy z bębna kołnierz i go montujemy, zakładamy metalową obejmę – przystępujemy do montażu drzwi (rysunki od 28 do 32)

36

36. Wyciągamy z bębna kołnierz i go montujemy, zakładamy metalową obejmę – przystępujemy do montażu drzwi

37

37. Wyciągamy z bębna kołnierz i go montujemy, zakładamy metalową obejmę – przystępujemy do montażu drzwi - ciąg dalszy

38Należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu bolca [rys. 31 i 32]) – mocujemy drzwi na zawiasie – wkładamy panel sterowanie oraz dozownik na detergenty

38. Należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu bolca [rys. 31 i 32]) – mocujemy drzwi na zawiasie – wkładamy panel sterowanie oraz dozownik na detergenty

39Nakładamy blat – montujemy dolny front panelu pralki i gotowe.

39. Nakładamy blat – montujemy dolny front panelu pralki.
5 4 głosy
Ocena Artykułu
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowany feedback
Zobacz wszystkie komentarze
Jozin
4 miesięcy temu

Super

Naprawiane urządzenie Pralka LG F10B8ND Wymieniana część Filtr odprowadzający wodę
Trudność naprawy Trudna Czas naprawy powyżej 2h