Wszystkie historie domowych bohaterów

Wymiana filtra odprowadzającego wodę w pralce LG – przykład na modelu F10B8ND

| 20.04.2021
Wymiana filtra odprowadzającego wodę w pralce LG
 1. Przygotuj sobie narzędzia typu: śrubokręty,  wkrętarka z różnymi końcówkami, szczypce, klucz nastawny „żabka”; opcjonalnie klucz francuski.
 2. Odłącz zasilanie, zamknij zawór wody, zamknij drzwi od bębna pralki.
 3. Otwórz klapkę, gdzie znajduje się filtr – dolny prawy róg pralki a następnie wyjmij czarny wężyk, podłóż jakieś naczynie, otwórz wężyk i spuść resztę wody z filtra (rys. 1).
 4. Otwórz, przekręcając w lewą stronę, okrągłą (u mnie czarna) pokrywę filtra – uwaga może wylecieć jeszcze woda.
 5. Odkręć śrubę z prawej strony okrągłej pokrywy filtra (rys. 1).
 6. Pociągnij do siebie dolną część frontu pralki aby ją wyjąć (rys. 2).
 7. Z tyłu pralki odkręć dwie śruby w jej górnej części, które trzymają blat pralki (rys. 3).
 8. Popchnij blat pralki do tyłu, a następnie go zdemontuj pociągając do góry (rys. 4).
 9. Otwórz szufladę na proszek i płyn żeby go wyjąć – naciśnij niebieski element do wlewania płynu, żeby wyjąć szufladę (rys. 5).
 10. Po wyjęciu szuflady ukażą się dwie śruby, odkręć je (rys. 6).
 11. Z panelu sterowania pralką możesz odłączyć kable, jednak nie jest to konieczne (rys. 7a) – następnie wyjmij do siebie panel pamiętając, że trzymają go plastikowe zatrzaski (rys. 7) – można wcisnąć je płaskim śrubokrętem ale trzeba uważać by ich nie złamać.
 12. Otwórz bęben pralki i odkręcić 6 śrub (rys. 8). Delikatnie zdejmij szarą obręcz. Pamiętaj o szklanym kloszu by nie spadł na ziemię i się nie potłukł.
 13. Po zdjęciu obręczy i klosza zdemontuj resztę drzwi bębna z zawiasów (rys. 9).
 14. Demontaż kołnierza odbywa się przez zdjęcie metalowej obejmy – prawdopodobnie na dole gumowego kołnierza znajdują się dwa niewielkie oczka w obejmie – złap jedno z nich szczypcami i delikatnie pociągaj w dół, aż możliwe będzie ściągnięcie metalowego elementu. (rys. 10).
 15. Po zdjęciu obejmy złap kołnierz i zdemontuj go z frontu pralki wpychając do środka bębna (rys. 11).
 16. Następnie przechodzimy do demontażu frontu pralki przez odkręcenie śrub – pierwsze dwie znajdują się w dolnej prawej części pralki, nad filtrem (rys. 12) kolejna śruba jest po przeciwnej stronie (lewa, dolna część) (rys. 13) – kolejna w górnej prawej, pod panelem sterowania (rys. 14) i górnej lewej części pralki, pod szufladą na detergenty (rys. 15). Uwaga jeszcze nie zdejmujemy odkręconego frontu!
 17. W miejscu gdzie znajduje się zamek drzwi bębna odkręcamy kolejne dwie śruby (rys. 16) i delikatnie demontujemy front pralki ponieważ jest on jeszcze połączony kablami zasilającymi zamek drzwi bębna.
 18. Po zdemontowaniu frontu w jego wewnętrznej (tylnej) części znajduje się zamek z kablami zasilającymi, który musimy zdemontować (rys. 17) – już wcześniej go odkręciliśmy – wypychamy/pociągamy zamek (rys. 18).
 19. Front pralki demontujemy poprzez lekkie uniesienie go do góry a później do siebie (rys. 19).
 20. W dolnym prawym rogu widzimy już dobrze odsłonięty filtr odprowadzający wodę z dwiema rurami: ciemną – doprowadzającą wodę z lewej strony filtra (rys. 20) i jasną – odprowadzającą, z prawej strony (rys. 21).
 21. Zdejmujemy metalowe obejmy z wykorzystaniem np. klucza nastawnego “żabki” (rys. 22 i 23). Uwaga – dobrze jest coś podłożyć pod pralkę ponieważ jest duże ryzyko, że w rurach znajduje się jeszcze woda.
 22. Następnie z przodu pralki gdzie jest filtr odkręcamy trzy śruby (rys. 24).
 23. Przechodzimy do demontażu filtra. Z tyłu filtra znajdują się dwa kable zasilające – należy je od niego odłączyć, pamiętając jak były podłączone! (rys. 25).
 24. Nasza pralka przed montażem nowego filtra i jej złożeniem wygląda jak na rysunku 26.
 25. Następnie wkładamy nowy filtr – podłączamy kable zasilające tak samo jak były przypięte wcześniej wkładamy filtr na swoje miejsce – podłączamy rury i nakładamy obejmy – przykręcamy filtr dwoma śrubami (podpunkt 22).
 26. Zanim przejdziemy do dalszego etapu składania pralki warto sprawdzić czy będzie ona pracować prawidłowo, dlatego dobrze złożyć panel sterowania (jeśli wcześniej odłączyliśmy kable, jeśli nie to ten krok pomijamy), podłączyć wodę i zasilanie, a następnie ustawić program płukania bez wirowania lub jakikolwiek. Dobrze być przygotowanym na ewentualne złe złożenie i wyciek wody – raczej mało prawdopodobne. Jeśli obejmy rur doprowadzających i odprowadzających wodę do i z filtra zostały zamontowane w taki sam sposób jak były oryginalnie to powinno wszystko być ok. Jeśli pralka przeprowadziła cały program prawidłowo przechodzimy do jej odłączenia od zasilania i montażu pozostałych elementów.
 27. Montujemy zamek, przedni front (pamiętamy by wsadzić go w odwrotnej kolejności jak demontowaliśmy: dopychamy, pociągamy w dół (rys. 27) – wyciągamy z bębna kołnierz i go montujemy, zakładamy metalową obejmę – przystępujemy do montażu drzwi (rysunki od 28 do 32; należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu bolca [rys. 31 i 32]) – mocujemy drzwi na zawiasie – wkładamy panel sterowanie oraz dozownik na detergenty – nakładamy blat – montujemy dolny front panelu pralki. 

Uwaga – pamiętajmy o wkręceniu wszystkich śrub.

Udostępnij:
Naprawiane urządzenie Wymieniana część
Trudność naprawy Czas naprawy