+Dodaj wpis
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
Naprawiaj, nie wyrzucaj > Historie > Jak naprawić zmywarkę? > Zelmer > Wymiana uszkodzonej pompy odpływowej w zmywarce Zelmer ZZS9012XE

Wymiana uszkodzonej pompy odpływowej w zmywarce Zelmer ZZS9012XE

Trudność naprawy
difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key Średnia
Czas naprawy

około 1h

Naprawione

Zmywarka Zelmer ZZS9012XE

Spadł wirnik z trzpienia w zmywarce

Cześć!
Naprawiłem zmywarkę Zelmer ZZS9012XE, w której po około 10 latach użytkowania uszkodziła się pompa odpływowa. Spadł wirnik z trzpienia.

Wymiana jest łatwa. Należy przedtem wyłączyć ją z prądu i usunąć możliwie najwięcej niewypompowanej wody. Potrzebne narzędzia to śrubokręt PH2, PH1 i latarka.
Wyciąga się zmywarkę odkręcając dwa wkręty, po jednym z każdej strony, mocujące ją do szafek z boku. Są za czarnymi zaślepkami na około 3/4 wysokości. I dwie u góry mocujące do blatu. Można wysunąć zmywarkę.
UWAGA! Gdy całą ją wysuniemy może się przewrócić po otwarciu. Lepiej jak tył wciąż jest pod blatem i blokuje przed przewróceniem.

Następnie odkręca się prawą obudowę mocowaną kilkanaście wkrętów. Na dole znajdziemy pompę odpływową mocowaną na dwa wkręty. W wyjęciem tego dolnego może być problem gdyż mało jest miejsca do dolnej obudowy. Śrubokręt PH2 o długości całkowitej 21,5 cm będzie za długi. Użyłem tu mniejszego śrubokręta PH1 i może się przydać taki chwytak warsztatowy do wyciągnięcia wkręta.

Odłączamy dwa przewody od pompy poprzez pociągnięcie ich. Są na „wsuwki”.
Pompę przekręcamy o około 30 st w lewo. Teraz wyleję się resztka wody z dna zbiornika. Wodę można zlać podstawiając niską pod zmywarkę brytfankę z piekarnika. Unikniemy wtedy rozlania wszystkiego na podłogę. Resztę wody usunąć szmatą.

Wsadzamy nową pompę dociskając mocno i trzymając zmywarkę i przekręcamy o 30 stopni w prawo. Należy upewnić się czy trzy zaczepy zazębiły się ze sobą prawidłowo. Następnie przykręcamy dwa wkręty mocujące pompę z nie dużą siłą. I podłączyć dwa przewody. Proponuję zrobić mycie przed dalszym składaniem i obserwować czy to miejsce jest szczelne. Jeśli tak to można składać do końca.

Życzę satysfakcjonującej naprawy.

Ostatnio dodane
5 1 oceń
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x