Prawo do naprawy – co gwarantuje?

Prawo do naprawy – co gwarantuje?

Aleksandra | 05.03.2021

Sprzęty domowego użytku mają to do siebie, że z biegiem czasu przestają działać tak sprawnie, jak działały na samym początku. Awarie zdarzają się zawsze – częściej lub rzadziej, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć. Szczególnie w przypadku urządzeń, używanych każdego dnia, czyli chociażby pralki, lodówki czy zmywarki. Na szczęście od kwietnia 2021 roku w życie wchodzi prawo do naprawy (ang. right to repair). Czym jest i co gwarantuje?

Problemy z naprawami

Wszystko zaczęło się od usterek. W ostatnich latach użytkownicy sprzętów AGD i RTV zauważyli, że w momencie, w którym któryś z nich ulegnie awarii, samodzielna naprawa jest praktycznie niemożliwa. Po pierwsze – trudno dostać rysunki złożeniowe oraz schematy, pomagające w rozłożeniu urządzenia na części. Po drugie – suszarki, tostery i inne sprzęty z zakresu małego AGD nierzadko są skonstruowane w taki sposób, że ich rozmontowanie bez spowodowania uszkodzeń nie wchodzi w grę. Pozaklejane na stałe elementy czy liche zatrzaski to niestety smutna codzienność.

Mniej więcej od 2013 roku w różnych rejonach świata rozpoczęto prace nad zmianą podejścia producentów. Głównie dlatego, że bardzo wiele sprzętów po prostu trafiało na śmietnik – łatwiejszy i tańszy okazywał się zakup nowego urządzenia, niż naprawienie starego. Tym bardziej, że zazwyczaj niezbędne było skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu.

Takie przyzwyczajenia konsumenckie powodują stale wzrastającą ilość elektrośmieci, zalegających na naszej planecie. Każdego roku produkuje się ich ok. 40 milionów ton, co zaś negatywnie wpływa na stan wód, niszczy ekosystem i doprowadza do zatrucia środowiska.

Prawo do naprawy i jego założenia

Pierwszy projekt ustawy dla Unii Europejskiej opublikowano już w 2018 roku, a w 2019 przyjęto korekty, będące kompromisem pomiędzy pierwotnymi założeniami i napływającymi wnioskami od kampanii naprawczych. Prawo do naprawy, które wejdzie w życie w kwietniu 2021, zakłada więc, że:

prawo do naprawy co gwarantuje 4
  • Sprzęt będzie nadawał się do naprawy przez 10 lat,
  • Rysunki techniczne i schematy są ogólnodostępne dla użytkowników,
  • Części do urządzeń RTV i AGD muszą być wymienne oraz uniwersalne,
  • Producent ma obowiązek jawnie poinformować klienta o żywotności jego sprzętu,
  • W instrukcjach obsługi powinny znajdować się informacje o najpopularniejszych usterkach i sposobie ich usuwania.

Co to w praktyce oznacza? Same dobre rzeczy! Prawo do naprawy zagwarantuje użytkownikowi, że zreperowanie jego ulubionego urządzenia w domowych warunkach przestanie być trudne. Przede wszystkim dlatego, że części będą o wiele łatwiej dostępne, a dzięki instrukcjom i rysunkom technicznym dotarcie do nawet najbardziej skomplikowanych mechanizmów stanie się prostsze.

Prawo do naprawy to prawdziwa rewolucja – nie tylko w branży oryginalnych i zamiennych części do sprzętów AGD, ale również w założeniu ekologicznym. Możliwość ratowania wciąż nadających się do użytku urządzeń pokaże, że konsumpcjonizm nie jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla planety, jak i domowego budżetu. Naprawa stanie się tania, prosta oraz ogólnodostępna dla każdego, kto zechce spróbować się nią zająć.

Udostępnij:

Naprawa suwaka- bez wymiany.
#rbag #bag #plecak #suwak #naprawasuwaka #napprawaplecaka #zipperrepair #zipper #slider #blackbag #dirtbag #trekkingbag #streetbag #dailybag #pracowniakaletnicza #warszawa #cheap #tanianaprawa #zerowaste #naprawiajniewyrzucaj #polska #serwisplekaków #wdrogę #fixthat #smartrepair #environmentalprotection #eco #eko #ochronaśrodowiska
...

19 2

Naprawianie. Coś absolutnie naturalnego, oczywistego dla jednych, bywa totalną abstrakcją dla innych, jakimś obciachem😱

Olać, co ktoś na ten temat myśli - JEŚLI SIĘ DA, TO WOLĘ NAPRAWIAĆ. Koniec filozofii🤣

Naprawianie to także jeden z kroków życia bardziej zero waste.

Dzisiejsza naprawa to absolutnie nic specjalnego, ot element codzienności. Taśma izolacyjna i do boju.

Swoją drogą, muszę kupić rurki termokurczliwe - wydają się być lepszym rozwiązaniem na popękane izolacje w kabelkach, choć mogę się mylić - nie testowałam🤔 Ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie?
...

32 11

Ocenę wpływu danego produktu na środowisko prowadzi się przy założeniu określonego czasu życia. Dobrym przykładem są koszulki bawełniane, które wg wytycznych powinny przetrwać 50 użyć, tj. cykli użycie-pranie-suszenie-prasowanie. Czy to dużo? To zależy, ponieważ mam stare koszulki, które wytrzymały kilkanaście lat oraz takie, które niestety nie wytrzymały kilkunastu prań (tj. założę je ponownie, ale co najwyżej do spania, na działkę czy do chodzenia po domu - innymi słowy straciły swoją główną funkcję i wymuszają zakupu następnej sztuki). Osobiście uważam tę wartość za dość małą, ale to temat na osobną dyskusję.

Jak interpretować wykres?

Na wykresie przedstawiono ślad węglowy w zależności od tego, ile razy nasza koszulka spełni swoją rolę (wytrzyma 25, 50 lub 100 użyć). Ślad węglowy wynikający z użytkowania będzie w tym wypadku taki sam dla wszystkich 3 sytuacji. Jeżeli koszulka wytrzyma 25 użyć - należy doliczyć tutaj ślad węglowy związany z wyprodukowaniem oraz utylizacją drugiej koszulki. W przypadku 100 użyć dzielimy ślad węglowy koszulki związany z produkcją i utylizacją na 2.

Oznacza to tylko tyle, że im trwalsze będą produkty, tym ich ślad węglowy faktycznie będzie malał (zakładając, że mają być one cały czas użytkowane). Jeżeli kupimy coś, co zepsuje nam się bardzo szybko (lub w przypadku ubrań przestanie się nam podobać po paru założeniach), to faktyczny ślad węglowy będzie bardzo duży, gdyż i tak w coś się musimy ubrać i kupimy kolejne ubranie. Przerabianie ubrania na coś, co pełni inną funkcję nic nam nie da, bo i tak musimy kupić ubranie.

W związku z czym jeżeli coś nam się zepsuje - warto dany produkt naprawić, chyba, że użytkujemy go długo, a nastąpił skok technologiczny na tyle duży, że eksploatacja produktu nowszej generacji w dłuższej perspektywie będzie lepsza dla środowiska.

Rysunek w większej znajdziecie na stronie eko-logicznie.com w zakładce Ekologia w praktyce - cykl infografik (link w komentarzu).

#ekologiawpraktyce #ekologia #ecology #zerowaste #zerowastepolska #lesswaste #lesswastepolska #środowisko #zrównoważonyrozwój #moda #bawełna #ubrania #environment #sustainability #śladwęglowy #carbonfootprint #naprawiajniewyrzucaj
...

1 1

Mała czarna to klasyk, ale co powiecie na małą białą? 😏⁣
Śmiało można stwierdzić, że ten rodzaj sukienki na dobre zagościł w naszym codziennym życiu, choć nadal za każdym razem robi piorunujące wrażenie!⁣

Macie w szafie już swoją „małą białą”? 🤍
...

8 2

Koktajl owocowy na rozpoczęcie dnia to znakomity pomysł. Smaczny, zdrowy, sycący - jest świetnym urozmaiceniem codziennego menu 😀 Przyrządzisz go szybko i tak samo szybko go wypijesz 😉 Przygotowany z sezonowych owoców to prawdziwa bomba witaminowa 😃 Lubisz smoothie?
.
.
.
#domjestwtwoichrekach
#koktajl #koktajle #wiemcojem #zdrowo #owoce #zdrowejedzenie #zdroweprzepisy #śniadanie #pycha #pyszne #jemzdrowo #drugiesniadanie #samozdrowie #zdrowesniadanie #pyszności #zdrowe #pysznie #mniam #bezcukru #odchudzanie #zdrowadieta #zdrowojem #redukcja #dietetycznie #deser #smacznie #zdrowakuchnia #dietabezdiety #sezonowo
...

12 0

Drugie życie ubraniom!⁣

Pamiętacie akcję za czasów Mabezi z przerabianiem ubrań na bardziej klimat boho?⁣

Plotłyśmy makramę do jeansowych kurtek, haftowałyśmy listki na tylnich kieszeniach spodni... ❤️ ⁣
Śmiało mogę stwierdzić, że to był nasz najlepszy projekt i dawał nam najwięcej radości. ⁣

Nic dziwnego, że na tym haśle oparłam swój następny pomysł i promuję świadome zakupy w sh - na żywo lub online. ✌️⁣

Pomysł z przerabianiem ubrań nadal mnie ogromnie jara i jestem pewna, że oprócz wyselekcjonowanych ubrań, będziecie mogli już niedługo wyczekiwać pierwszych przeróbek! ☺️
...

5 1

My friend in not only person I can rely on whenever I need it, but she is also very talented chair doctor :)
She save them and give them second chance to be beautiful and useful.
Check her work at nakrzesle

And my items took part in photo session.

#chairdesign #repairing #chairrenovation #furniturerenovation #oldlikenew #ecowork #supportingeachother #talentedpeople #nakrześle #womenworking #womeninwork #friendshippower #renowacjakrzesła #krzesło #nowezycie #renowacjamebli #tapicerka #niebieskiekrzesło #homedesign #wystrojwnetrz #ekologicznemeble #naprawiajniewyrzucaj #dizajn #krzeslawelurowe #nowatapicerka #artglass4joy #zlotaraczka #złotarączka
...

5 1

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie 😍. W Międzynarodowy Dzień Przyjaźni przypominamy, żeby zawsze mieć pod ręką Kropelkę®. Nigdy nie wiadomo, kiedy Wasz przyjaciel będzie jej potrzebował.

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

1 0

Ten ułamek sekundy, w którym już wszystko wiadomo... 🤦 Myślisz, że to nie może skończyć się dobrze. A jednak - z Kropelką® cofamy bieg wydarzeń!

Sprawdź, jak używać Kropelki® 👉 www.kropelka.com.

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

1 0

Pieniądze się Ciebie nie trzymają? Chyba mamy rozwiązanie... przynajmniej na rozbitą ceramiczną skarbonkę. 💸

Wystarczy Kropelka® i 4 KROKI:
🐷 Nakręć końcówkę na tubkę Kropelki® aż do pęknięcia membrany.
🐷 Oczyść łączone powierzchnie.
🐷 Zdejmij nakrętkę z końcówki i nałóż tylko kroplę kleju na jedną z klejonych części.
🐷Przytrzymaj przez 60 sekund.

Jeśli potrzebujesz czasu na korektę, wybierz Kropelkę® w żelu. Jest idealna, gdy potrzebujesz większej precyzji i czasu na poprawki.

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

1 0

Ile różnych zastosowań ma Kropelka®? Jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia (no i materiał, z którego jest wykonany przedmiot).

Może naprawiliście dzięki niej coś naprawdę wyjątkowego? Czekamy na Wasze historie na 👉 UzywamKropelki@kropelka.com. Z przyjemnością je później opublikujemy i pochwalimy Waszą kreatywność!

Szczegóły: https://www.kropelka.com/warsztat-Kropelki.

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

1 0

Która Kropelka® jest Twoją ulubioną? My wciąż nie możemy się zdecydować. ❤️‍🔥

😆 tradycyjna Kropelka®
❤️ Kropelka® w żelu
😮 Kropelka® w buteleczce

Bez względu na to, którą wybierasz, zawsze możesz być pewny, że... co Kropelka® sklei, sklei, żadna siła nie rozklei. 💪

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

0 0

Wakacyjne wspomnienia mogą zostać z Tobą na dłużej! 🌞 Przywiezione z nad morza muszelki wykorzystaj do stworzenia wyjątkowej doniczki na roślinkę. Zobacz, jak to zrobić!

🧑‍🔧 Pochwal się swoimi ozdobami DIY z wykorzystaniem Kropelki® w komentarzach!

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

0 0

Sklejaj drewniane, porcelanowe, ceramiczne, gumowe i metalowe rzeczy z Kropelką®! To dziecinnie proste i szybkie. Wystarczą 4 kroki:

👍 Nakręć końcówkę na tubkę Kropelki® aż do pęknięcia membrany.
👍 Oczyść łączone powierzchnie.
👍 Zdejmij nakrętkę z końcówki i nałóż tylko kroplę kleju na jedną z klejonych części.
👍 Przytrzymaj przez 60 sekund.

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

0 0

Upewnij się, że Twój mebel wytrzyma wszystko! Wzmocnij łączenia Kropelką®! Po więcej inspiracji zapraszamy do naszego warsztatu online: https://www.kropelka.com/warsztat-Kropelki.

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

0 0

W jakiej pozycji prawidłowo przechowujemy Kropelkę? Czekamy na Wasze odpowiedzi w formie reakcji w komentarzu:
😢 na leżąco
❤️ na stojąco

Podpowiadamy tylko, że jedna z tych pozycji zapobiega zatykaniu się końcówki z dozownikiem. 😉

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

0 0

🦖 Wiemy jedno - Kropelka® na pewno pozwoli przetrwać ulubionej figurce dinozaura Twojego dziecka! A to już bardzo dużo 😀. Wystarczy 60 sekund i zabawka będzie jak nowa.

Zobacz, jak używać KropelkiWe know one thing - Kropelka® will allow your kid's favourite dinosaur toy survive!: www.kropelka.com.

#kropelka #klej #glue #naprawiaj #naprawiajniewyrzucaj #DIY #superglue #poxipol #poxilina #homemade #szaman #wodz #biżuteria #jewelery #porcelana #porcelain #fun #zabawa #zabawka #metal #drewno
...

0 0

Czy korzystasz z funkcji termoobiegu w piekarniku? Polega ona na równomiernym rozłożeniu ciepłego powietrza w komorze, dzięki czemu potrawy są jednolicie upieczone oraz bardziej soczyste w środku, niż w przypadku klasycznego pieczenia góra + dół. Użycie termoobiegu jest eko i oszczędza czas – potrawy pieką się krócej, a co za tym idzie, piekarnik zużywa mniej energii elektrycznej. Przy zastosowaniu termoobiegu zaleca się zmniejszyć temperaturę od 10 do 20 stopni od tej podanej w przepisie. Termoobieg idealnie sprawdza się do pieczenia potraw z przypieczonym wierzchem, dobrze jest go używać także po to, aby uniknąć przypalonego spodu czy też niedopieczonego, surowego wnętrza. Termoobieg najlepiej sprawdza się przy potrawach takich jak lasagne, pizza, zapiekanki, makarony, ryby, mięsa i kruche wypieki. Uważaj za to w przypadku ciast drożdżowych, które pieczenie z termoobiegiem może przesuszyć ;) A Ty, co ostatnio upiekłaś z termoobiegiem? Może masz jakieś rady, żeby pieczenie z termoobiegiem się udawało?
.
.
.
#domjestwtwoichrekach
#piekarnik #kuchnia #pieczenie #pyszne #wypieki #mniam #domowewypieki #przepis #smacznego #mojakuchnia #smaczne #ciasto #domowejedzenie #zdrowejedzenie #obiadek #kolacja #czystamicha #pycha #zdrowo #ekologiczne #smacznie #domoweinspiracje #wiemcojem #kurczak #piatek #piątekpiąteczekpiątunio #takasytuacja #dziendobry #milegodnia
...

11 0

Chcesz dołączyć jako partner?

Wyznajesz takie same wartości, jak my i dbasz o środowisko naturalne to zapraszamy do współpracy!

Napisz do nas
kontakt naprawiaj nie wyrzucaj