+Dodaj wpis
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
Naprawiaj, nie wyrzucaj > Problemy i objawy uszkodzeń sprzętów > Pralka > Electrolux > Pralka Electrolux PerfectCare 600 EW6F328 SP mocno hałasuje

Pralka Electrolux PerfectCare 600 EW6F328 SP mocno hałasuje

Daniel Slan 01.03.2024
Trudność naprawy
difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key difficulty key Trudna
Czas naprawy

Powyżej 2h

Naprawione

Pralka Electrolux PerfectCare 600 EW6F328 SP PNC: 91491724101

Wymiana łożyska i fartucha pralki

Pralka Electrolux PerfectCare 600 model: EW6F328 SP łożysko bębna najpierw wydawało grzechoczący odgłos a po kolejnych cyklach prania hałas szczególnie podczas wirowania stał się nie do zniesienia. Ostatecznie to nie hałas a opadnięcie bębna powoduje unieruchomienie pralki uszkadzając czasem fartuch czyli tzw. kołnierz bębna – główną uszczelkę gumową między komorą piorącą a drzwiczkami pralki. Koszt części niestety to ok.750zł za bęben bo łożysko jest zakute wewnątrz na stałe tj. w trwale zamkniętej obudowie bębna. Cena fartucha to 170zł zamiennik z wysyłką do nawet 300zł oryginał bez wysyłki.

Hałas podczas wirowania, który narastał z każdym kolejnym cyklem prania. Ostateczna awaria polegała na zatarciu łożyska bębna, jego opadnięciu i unieruchomieniu. Ryzykując pracę z wyeksploatowanym łożyskiem co słychać przez wyjątkowo głośną pracę można doprowadzić do opadnięcia bębna przez co może zaczepić on o fartuch pralki i go uszkodzić. U mnie naderwał i uszkodził go przez co doszło do niewielkiego przetarcia, które w zasadzie można było zakleić łatką do dętek od strony niemającej kontaktu z wodą niewidocznej, ale ze względu na ogólny stan i wiek fartucha zdecydowałem się wymienić go przy okazji wymiany bębna. Bęben de facto również można było zregenerować, jednakże wymaga to dużego nakładu pracy i czasu, gdyż należy wówczas precyzyjnie rozciąć bęben po obwodzie na łączeniu następnie dokładnie wyczyścić, wymienić łożysko a na koniec oddać bęben do spawania plastików albo samemu wykonać termicznie połączenia wcześniej przeciętego łączenia tak żeby trwale szczelnie zamknąć obudowę bębna. Cała naprawa dla amatora nie posiadającego doświadczenia i nie dysponującego odpowiednimi narzędziami (przydatne będą: szczypce płaskie, wkrętaki krzyżowe, klucze oczkowe, nasadowe z grzechotką, niezbędne: 7, 8, 10, 13, 17 oraz torks najlepiej na bitach do grzechotki T20 i szczególnie T50 który jest niezbędny do odkręcenia i odkręcenia silnika na tylnych śrubach). Ogólnie satysfakcja z wykonanego remontu jest bezcenna za to czas to coś, co bez wątpienia będzie potrzebne przede wszystkim.

Sprawdź jak poradzili sobie z tym nasi eksperci
Zdjęcie, instrukcja zweryfikowana
Ostatnio dodane
5 1 oceń
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x