Historia

Wymiana silnika w odkurzaczu Zelmer Dot ZVC122EK/01

Daniel | 17.10.2022 Strona główna » Historie » Historia » Wymiana silnika w odkurzaczu Zelmer Dot ZVC122EK/01
Rozłożony na części 10-letni odkurzacz Zelmer Dot ZVC122EK-01

Obroty silnika odkurzacza nagle spadły

Odkurzacz dzielnie służył kilka razy w tygodniu przez 10 lat. Pewnego razu po odkurzeniu mieszkania prędkość obrotowa silnika zmalała, a po kilku chwilach silnik zatrzymał się i już nie pozwolił się uruchomić. Na szczęście w north.pl cały czas można kupić odpowiedni silnik. Do wyboru miałem oryginał oraz zamiennik. Cena oryginalnego silnika była wysoka, ale odkurzacz mimo naprawdę regularnego użytkowania jest w stanie idealnym i z dużym prawdopodobieństwem kolejna czynność serwisowa to może być wymiana silnika za kolejne 10 lat. Może do tego czasu naprawię pierwszy silnik?
W każdym razie mając na uwadze dotychczasowe bezawaryjne działanie, środowisko naturalne, przyjemność płynącą z samodzielnego działania oraz fakt, że po prostu lubię ten sprzęt, nie miałem problemu z tym, by wydać kwotę znacznie przekraczającą wartość nawet nowego odkurzacza podobnej klasy, by uniknąć wyrzucenia dotychczasowego.

Po drodze problem sprawił jeden z wkrętów mocujących pokrywę silnika, który miał inny łeb od pozostałych, czego z uwagi na dużą głębokość montażu nie było dobrze widać.
Oczywiście ilość brudu w komorze silnika, która nigdy wcześniej nie była otwierana była spora. Czas naprawy bez gruntownego czyszczenia nie przekroczy kilkudziesięciu minut. Wraz z czyszczeniem, które wykonałem dla samego siebie było to może i nawet 2-3 godziny, ale dzięki temu stan czystości jest bliski fabrycznemu. Tak stary brud bardzo trudno się domywa, ale sami zobaczcie na efekt końcowy 😄

Udostępnij:
5 2 głosy
Ocena Artykułu
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowany feedback
Zobacz wszystkie komentarze
Mati
Mati
11 miesięcy temu

Brawo dla pana! Sprzęcik uratowany.

Zbigniew
Zbigniew
3 miesięcy temu

1500W to trochę za dużo. Odkurzacze powinny mieć max. 1000W. Przecież stare rosyjskie (radzieckie) Rakieta o mocy 400W bardzo dobrze ssą (tyle, że tak naprawdę maja pobór mocy do 460W).

Naprawiane urządzenie Odkurzacz ZVC122EK/01 Zelmer Dot VC1002.0EK Wymieniana część Silnik (1500W)
Trudność naprawy Średnia Czas naprawy powyżej 2h